آیا میدانید با ورود به سایت کنپارس با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور خود، می توانید ضمن استفاده از مطالب ویژه اعضا، با مطالعه و به اشتراک گذاری هر مطلب امتیاز جمع کنید! بااستفاده از این امتیاز ها، می توانید بر روی قرارداد خود با کنپارس تخفیف دلاری بگیرید و یا محصولات و سرویس های کنپارس را خریداری کنید!
در صورتی که عضو سایت هستید، از اینجا وارد شوید. اگر هنوز عضو سایت نشده اید، در این صفحه ثبت نام کنید. عضویت در سایت رایگان وسریع است! برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سیستم امتیاز دهی کنپارس، اینجا و اینجا را ببینید.
 • مونترال یا تورنتو کدام برای زندگی بهتر است

  مونترال یا تورنتو؟ کدام برای زندگی بهتر است؟

مونترال یا تورنتو؟ کدام برای زندگی بهتر است؟

مونترال و تورنتو دو شهر مهم کانادا هستند که به گونه ای همیشه با یکدیگر در رقابت بوده اند و علیرغم همه تفاوت هایی که با یکدیگر دارند، هر دو از جذابیت های متعددی برخوردار هستند و انتخاب یکی از آنها برای زندگی، تصمیم سختی است.

به طور کلی، هم مونترال با فستیوال هایش و هم تورنتو با مرکز شهر شلوغ و پویایش هر یک جذابیت های خاص خود را دارند، اما در ادامه برخی از تفاوت و شباهت های این دو شهر کانادا را از ده منظر مختلف بررسی می کنیم:

1. حمل و نقل عمومی

خطوط مترو در مونترال تقریبا منظم هستند اما در روزهای تعطیل کمی کند می شوند، به طوری که در بسیاری مواقع باید 15 دقیقه در انتظار مترو باشی که واقعا زیاد و خسته کننده به نظر می رسد. 

نرخ بلیط مترو در مونترال ارزان تر است، نرخ بلیط ماهانه مترو در تورنتو دو برابر مونترال است.

2. قیمت مسکن

اجاره یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر مونترال حدود 995 دلار و در حومه مرکز شهر تقریبا 655 دلاراست.

در صورتی که در تورنتو اجاره خانه به مراتب بیشتر است؛ به طوری که اجاره یک آپارتمان یک خوابه به طور میانگین 1.660 دلار و در خارج از حومه مرکز شهر 1.290 دلار است که در مقایسه با مونترال واقعا تفاوت قابل ملاحظه ای است.

3. دانشگاه ها

مونترال شهری پر از کالج و دانشگاه ست، به گونه ای که یکی از مشهورترین شهرهای دانشجویی جهان محسوب می شود. دانشگاه های کنکوردیا، مک گیل، یو دی ام، یوکم و بسیاری کالج و موسسه آموزش عالی در مونترال وجود دارد؛ دانشگاه مک گیل همواره در فهرست برترین دانشگاه های جهان می درخشیده است و دانشکده بیزنس دانشگاه کنکوردیا نیز همیشه جز بهترین ها دانشکده ها بوده است.

تورنتو نیز دارای دانشگاه های متعددی است همچون  U of T, Ryerson University, York University, Humber College, Centennial College, George Brown College

اما وام و بورسی که دولت به دانشجویان دانشگاه های تورنتو می دهد، به مراتب کمتر از دانشگاه های مونترالی است.

4. آب و هوا

زمستان در مونترال زیبا شروع می شود اما با طوفان، باران یخی و برف و سرمای منفی 30 درجه ادامه می یابد. اما تابستان ها بسیار عالی و زیبا ست و باید از هر فرصتی برای گشت و گذار استفاده کرد. به طور میانگین دمای هوا در زمستان منفی 15 درجه است.

تورنتو در مقایسه با مونترال، زمستان های گرم تری دارد و میانگین هوای آن در زمستان، منفی 9.8 است، اگرچه سال 2016 به طور استثنایی دمای هوا در تورنتو به منفی 30 درجه هم رسید.

5. جریان زندگی در شب

از نظر جریان زندگی در شب، مونترال معروف است به پادشاه شهرهای دنیا. کلاب ها تا 3 صبح در مونترال باز هستند و مردم تا زمانی که تک تک چراغ ها روشن هستند، در حال شادی، رقص و پایکوبی هستند.

تورنتو نیز شهری است که کلاب های زیادی دارد و همانند مونترال، دارای زندگی شبانه پویا و فعالی است اما تفاوت آن با مونترال در آن است که با هر لباس و مدلی که دلخواه شماست، نمی توانید به کلاب بروید، در مونترال حتی با شلوار جین و کتانی می توانید به کلاب بروید اما در تورنتو بستگی به کلابی که می روید باید لباس خود را هماهنگ کنید با به عبارتی باید خوش تیپ و خوش پوش باشید.

6. رستوران ها

مونترال، غذاها و رستوران های بی نظیری دارد؛ پوتین، گوشت دودی، بیگل و هزاران غذای لذیذ دیگر در رستوران های همچون شوارتز، فرمونت بیگل، لا بانکیز از طعم هایی هستند که باید در مونترال آنها را تجربه کرد.

تورنتو نیز رستوران های معروف زیادی دارد اما غذای معروف خاصی ندارد، چرا که انواع غذاهای گوناگون در رستوران های تورنتو طبخ می شوند اما به شیوه ای جدید، بزرگ تر، جالب تر و خاص تر. مثلا پیتزای بزرگی که روی آن پیتزاهای کوچک دیگری وجود دارد، بستنی بزرگ اسپیرالی.

7. ترافیک

عملیات راه سازی و تعمیرات کوچه و خیابان ها در مونترال در تابستان ها رونق ویژه می گیرد و این موضوع ترافیک را دو برابر می کند و از حوصله و صبر مردم شهر خارج است. درهر بزرگراه، خیابان، کوچه و پس کوچه که پا می گذاری، تابلوهای «Under Construction» را می بینی که البته عکس العملی جز صبوری از مردم سر نمی زند. 

در مقابل در تورنتو، ترافیک در ساعت های تعطیلی اداره ها سرسام آور است. به طور کلی ترافیک در تورنتو بیشتر از مونترال است.

8. زبان

مسئله زبان در مونترال کمی دشوار و پیچیده است. به طور کلی، استان کبک [مونترال نیز در همین استان واقع شده است] فرانسه زبان است اما مونترال یک شهر بزرگ و چند فرهنگی است که تک زبانه بودن در آن بسیار بعید است و مردم به زبان های مختلفی حرف می زنند. به راحتی می توانید در مقابل کسانی که فقط انگلیسی صحبت می کنند یا فقط فرانسه، زبان خود را تغییر دهید.

تورنتو نیز شهری دو زبانه است اما زبان انگلیسی زبان اصلی ساکنین این شهر محسوب می شود و کمتر دیده می شود که ساکنین این شهر بر سر این موضوع که به چه زبانی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، صحبت کنند.

9. سن قانونی نوشیدن الکل

در مونترال سن قانونی نوشیدن الکل، 18 سال تمام است، این بدین معنی است که در سال اول دانشگاه می توانید نوشیدنی های الکلی بنوشید و یاد بگیرید که چگونه میزان خوردن آن را کنترل کنید.

در تورنتو سن قانونی نوشیدن الکل، 19 سال تمام است. اگرچه تنها یک سال با مونترال تفاوت دارد ، اما بسیار غم انگیز و آزار دهنده به نظر می رسد که در سال اول دانشگاه نمی توانی با دوستانت به کلاب و دیسکو بروی و الکل بنوشی. 

10. معماری

مونترال دارای معماری خاص و به قول برخی، معماری اروپایی است و نظر بسیاری از توریست ها را به خود جلب می کند، بام مونت رویال، Biodome, St. Joseph's Oratory, The Olympic  Stadium ازاین قبیل بناها ست.

در مقایسه، بهترین معماری موجود در تورنتو، برج CN است و بناهای دیگر نظیر AGO, City Hall, The ROM, Pure Spirits Loft building می باشند. 

 

 منبع: مونترال بلاگ 

 

 

 


آیا میدانید اولین گام برای مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت دایم کانادا تکمیل فرم ارزیابی رایگان است!


دیدگاه خوانندگان

 • به این دیدگاه پاسخ دهید زهره شهبازی فرد
  يك شنبه ۲ مهر ۱۳۹۶

  مرسی مقایسه خوبی بود
  کاشکی میشد از لحاظ کار و حقوق ها هم یه مقایسه میکردید

 • به این دیدگاه پاسخ دهید بابک
  دو شنبه ۳ مهر ۱۳۹۶

  البته انتخاب یکی از این دو شهر بسیار بسیار دشوار است اما این مقایسه بسیار بسیار نامناسب هست. اصلاً و ابداً در خصوص بازار کار و درآمد که اولین دغدغه هر مهاجری هست، هیچ صحبتی به میان نیامده و کاملاً جانبدارانه از مونترال تعریف شده!

ثبت دیدگاه شما
دیدگاه ارسالی شما پیش از نمایش نیاز به تایید مدیریت خواهد داشت.
مطالب مرتبط
مطالب مرتبط:
تفاوتهای زندگی در مونترال و تورنتو

تفاوتهای زندگی در مونترال و تورنتو

۱۸ اسفند ۱۳۹۵ - اولین دغدغه هر مهاجر کانادا که در حال دریافت ویزا و انجام مقدمات سفر هست، فارغ از اینکه شخص از طریق برنامه های فدرال وارد کانادا شود یا یکی از برنامه...
قسمت بیستم  نکات تکمیلی در دریافت گواهی نامه رانندگی در مونترال
راهنمای زندگی در مونترال برای مهاجران

قسمت بیستم - نکات تکمیلی در دریافت گواهی‌نامه رانندگی در مونترال

۱۲ آذر ۱۳۹۵ -   همان طور که در نوشتار قبل اشاره شد دریافت گواهی نامه رانندگی در استان کبک در ۵ مرحله انجام میشود. به این نکته مجددا اشاره میکنیم برای دریافت گواهینامه  شما باید در...
قسمت هجدهم  سایر وسایل نقلیه عمومی در مونترال
راهنمای زندگی در مونترال برای مهاجران

قسمت هجدهم - سایر وسایل نقلیه عمومی در مونترال

۲۹ آبان ۱۳۹۵ -   برای این که بحث مربوط به حمل و نقل در شهر مونترال را تکمیل کرده باشیم قصد داریم در این مطلب به بعضی وسایل نقلیه که در درجه های بعدی اهمیت...
قسمت هفدهم  تاکسی و اتومبیل کرایه ای در مونترال
راهنمای زندگی در مونترال برای مهاجران

قسمت هفدهم - تاکسی و اتومبیل کرایه‌ای در مونترال

۲۳ آبان ۱۳۹۵ - تاکسی در شهر مونترال یکی از وسایط نقلیه عمومی گران و حتی تجملی محسوب می شود به همین دلیل معمولا در سفرهای درون شهری روزمره از این وسیله استفاده نمی شود....
تفاوتهای زندگی در مونترال و تورنتو

تفاوتهای زندگی در مونترال و تورنتو

۱۸ اسفند ۱۳۹۵ - اولین دغدغه هر مهاجر کانادا که در حال دریافت ویزا و انجام مقدمات سفر هست، فارغ از اینکه شخص از طریق برنامه های فدرال وارد کانادا شود یا یکی از برنامه...
نکاتی برای مهاجران درباره انتخاب مدرسه بچه ها
توصیه‌های کاربردی برای مهاجران

نکاتی برای مهاجران درباره انتخاب مدرسه بچه‌ها

۱۰ امرداد ۱۳۹۱ - مجید بسطامی قرار بود این نوشته در ادامه مجموعه مطالبی که در مورد زندگی در منطقه North York تورنتو قلمی کرده ام به نکاتی در مورد تحصیل بچه ها و مشکلات این...
در مزایا و معایب زندگی در نورث یورک قسمت سوم همه چیز فدای کلاس
درباره معضی کمبود فضای مفید در کاندونشینی

در مزایا و معایب زندگی در نورث‌یورک: قسمت سوم-همه‌چیز فدای کلاس!

۵ تير ۱۳۹۱ - مجید بسطامی در این قسمت از مجموعه مطالب می خواهم به یکی از ایرادات عمیق تر کاندونشینی برای تازه واردان در منطقه North York که معمولا در مواجهه های اولیه کمتر به...
در مزایا و معایب زندگی در نورث یورک قسمت اول مزایا
آشنایی با مناطق ایرانی‌نشین تورنتو

در مزایا و معایب زندگی در نورث‌یورک: قسمت اول-مزایا

۱ اردي بهشت ۱۳۹۱ - مجید بسطامی برای بسیاری از ایرانیان، اسم تورنتو با اسم نورث یورک North York پیوند جدایی ناپذیری پیدا کرده است و دیده ام خیلی از تازه واردان قبل از آمدن به...
آخرین مطالب سایت:
251 کارآفرین از استان ساسکچوان دعوت نامه گرفتند

251 کارآفرین از استان ساسکچوان دعوت نامه گرفتند

۲۹ دي ۱۳۹۶ - اداره مهاجرت استان ساسکچوان صبح روز چهارشنبه 17 ژانویه 2018، تعداد 251 دعوت نامه برای متقاضیان برنامه کارآفرینی این استان صادر کرد.  این اولین سری صدور دعوت نامه برای متقاضیان برنامه کارآفرینی...
تخفیف ویژه کنپارس برای موکلین قدیمی از اول ژانویه 2018

تخفیف ویژه کنپارس برای موکلین قدیمی از اول ژانویه 2018

برای تمدید کارت اقامت دائم و دریافت تابعیت کانادا ۲۸ دي ۱۳۹۶ - به دنبال ارائه خدمات مهاجرتی، کنپارس در نظر دارد در برخی از امور پسا مهاجرتی همچون تمدید کارت اقامت دائم، دریافت تابعیت کانادا و اسپانسرشیپ با تخفیف ویژه در خدمت موکلین قدیمی خود...
صدور 155 دعوت نامه از طریق اکسپرس انتری
اجرای اولین تغییر 2018 در برنامه های مهاجرتی استان منیتوبا

صدور 155 دعوت نامه از طریق اکسپرس انتری

۲۵ دي ۱۳۹۶ - اداره مهاجرت استان منیتوبا، 291 دعوت نامه برای نیروی متخصص برنامه انتخابی استانی در اولین انتخاب سال 2018 صادر کرد که از این میان 155 دعوت نامه از طریق سیستم اکسپرس...
برنامه زنده پاسخ به سوالات مهاجرتی جمعه ها اجرا می شود
6 بهمن ماه 1396

برنامه زنده پاسخ به سوالات مهاجرتی جمعه ها اجرا می شود

ساعت 21:00 به وقت تهران ۲۴ دي ۱۳۹۶ - برنامه زنده پاسخ به سوالات مهاجرتی،  به درخواست مخاطبین کنپارس، با حضور علی مختاری، عضو رسمی انجمن کانادایی نظارت بر مشاورین مهاجرت ICCRC و نیز عضو کانون وکلای دادگستری تهران، جمعه ها اجرا می شود.  پخش بعدی...
دور جدید انتخاب های اکسپرس انتری با حداقل امتیاز 446
انتخاب شماره 81 اکسپرس انتری در 10 ژانویه 2018

دور جدید انتخاب های اکسپرس انتری با حداقل امتیاز 446

۲۰ دي ۱۳۹۶ - در انتخاب شماره 81 اکسپرس انتری که صبح امروز چهارشنبه 10 ژانویه 2018 انجام شد، تعداد 2750 دعوت نامه با حداقل امتیاز 446 صادر شد.   انتخاب شماره 81 اکسپرس انتری، اولین انتخاب...
اسپانسرشیپ گروهی در کبک متوقف شد

اسپانسرشیپ گروهی در کبک متوقف شد

تا ۳۰ جون ۲۰۱۸ ۱۹ دي ۱۳۹۶ - وزارت مهاجرت استان کبک اعلام کرد که به دلیل حجم بالای پرونده های اسپانسرشیپ گروهی در حال بررسی، پرونده های جدید را تا تاریخ 30 ژوئن 2018 نمی پذیرد.  این اعلام اداره...
برنامه مهاجرتی استان منیتوبا ویژه کارآفرینان

برنامه مهاجرتی استان منیتوبا ویژه کارآفرینان

استان منیتوبا در برنامه های مهاجرتی خود تغییراتی را ایجاد کرد ۱۸ دي ۱۳۹۶ - استان منیتوبا در تاریخ 15 نوامبر 2017  در برنامه های مهاجرتی خود Provincial Nominee Program  تغییراتی را ایجاد کرد. اداره مهاجرت استان منیتوبا اعلام کرد بر اساس قرارداد جدید این استان با...
هشتم و پانزدهم دی ماه اجرا نخواهد شد
برنامه زنده پاسخ به سوالات مهاجرتی

هشتم و پانزدهم دی ماه اجرا نخواهد شد

۱۵ دي ۱۳۹۶ - به اطلاع شما دوستان و همراهان می رسانیم که برنامه زنده پاسخ به سوالات مهاجرتی در دو تاریخ زیر اجرا نخواهد شد:  1. جمعه هشتم دی ماه 1396 برابر با 29 دسامبر 2017 2. جمعه پانزدهم دی ماه 1396...
فهرست مشاغل مورد نیاز ساسکچوان تغییر کرد
پنج عنوان شغلی حذف شدند

فهرست مشاغل مورد نیاز ساسکچوان تغییر کرد

۱۵ دي ۱۳۹۶ - اداره مهاجرت استان ساسکچوان دقایقی پیش در عصر روز پنجشنبه 4 ژانویه 2018،  فهرست مشاغل مورد نیاز خود برای برنامه مهاجرتی نیروی متخصص را تغییر داد.  بر اساس این تغییر، 5 عنوان...
آشنایی با برنامه مهاجرتی نیروی متخصص استان ساسکچوان قسمت هشتم فهرست مشاغل مورد نیاز

آشنایی با برنامه مهاجرتی نیروی متخصص استان ساسکچوان (قسمت هشتم: فهرست مشاغل مورد نیاز)

۱۴ دي ۱۳۹۶ - همانطور که در قسمت اول سری مقالات «آشنایی با برنامه مهاجرتی نیروی متخصص استان ساسکچوان» توضیح داده ایم، برنامه های انتخابی استان ساسکچوان یا SINP دارای زیرشاخه های متفاوتی است که...
چه خبر از مهاجرت به کانادا در ماه دسامبر ۲۰۱۷
مهم ترین اخبار مهاجرتی کانادا در ماه دسامبر

چه خبر از مهاجرت به کانادا در ماه دسامبر ۲۰۱۷؟

۱۴ دي ۱۳۹۶ - خلاصه اخبار مهاجرتی در ماه دسامبر ۲۰۱۷ را همچون ماه های گذشته در زیر بخوانید.   برنامه نیروی متخصص استان ساسکچوان ساعاتی پیش بازگشایی شد 1 ژانویه  برنامه نیروی متخصص استان ساسکچوان از هر دو طریق OID...

راهنمای جستجو در سایت

 • جهت جستجوی یک عبارت خاص از گیومه در دو طرف عبارت استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجوی چند کلمه در کل مطلب، کلمات را با فاصله از هم وارد کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها عنوان مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از عنوان: و یا title: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها متن مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از متن: و یا body: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها خلاصه مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از خلاصه: و یا brief: استفاده کنید. مانند:
 • شما می توانید تمام موارد را ترکیب کنید. برای ترکیب شرایط عنوان، متن و خلاصه، بین شرط ها ; (سمی کالن - semicolon) قرار دهید. مانند:
  • عنوان:دهان و دندان;متن:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
  • title:دهان و دندان;body:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
 • توجه داشته باشید که هر مطلبی که در آن حداقل یکی از شرایط جستجو برقرار باشد در نتایج جستجو قرار می گیرد.